172
1042705

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
20 600 - 25 800 SEK
2 290 - 2 860 USD
Klubbat pris
5 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala.

"Fågelhuvud". Klar kristall, ångblåsningsmetod, slipad. Höjd 26,5 cm.

Tillverkningsrelaterade märken. Nagg undertill. Kalkavlagringar.

Formgivare