217
1056711

Friedl Holzer-Kjellberg

(Finland, 1905-1993)
Utropspris
800 - 1 000 EUR
9 180 - 11 500 SEK
837 - 1 050 USD
Klubbat pris
600 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Friedl Holzer-Kjellberg
(Finland, 1905-1993)

Skål, risporslin, signerad Arabia -F.H.Kj- Made in Finland.

Höjd 23,5 cm. Diameter 21 cm.

Tillverkningsrelaterade mäken.

Proveniens

Från arbetsledare Lempi Lousaaris samling. Lempi Lousaari arbetade som arbetsledare på Arabias risporslinsavdelningen ända fram till 1964.
Enligt uppgift given av henne, är skålen det största föremålet som tillverkats i risporslin på Arabia.