233
1046508

Friedl Holzer-Kjellberg

(Finland, 1905-1993)
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
14 900 - 17 200 SEK
1 360 - 1 570 USD
Klubbat pris
1 600 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Friedl Holzer-Kjellberg
(Finland, 1905-1993)

Urna, stengods, signerad Arabia -F.H.Kj -49.

Celandon glasyr. Höjd ca 46 cm. Diameter ca 38,5 cm.

Bruksslitage. Ytan med tillverkningsrelaterade märken.