258
1105125

Gunnel Nyman

(Finland, 1909-1948)
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
10 400 - 15 700 SEK
1 130 - 1 700 USD
Klubbat pris
1 100 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977
Gunnel Nyman
(Finland, 1909-1948)

Bokhylla, 1940-tal.

Vitmålade metallväggfästen med justerabara hyllplan i furu. Höjd 180 cm. Hyllornas längd 90 cm. Djup 29 cm.

Proveniens

Gunnel Nyman.

"Gunnel Nyman, Beauty Captured in Glass". Utgivare The Finnish Glass Museum, 2009. Sid. 54.

Formgivare