262
1067846

Alfred William Finch

(Finland, 1854-1930)
Utropspris
700 - 900 EUR
8 030 - 10 300 SEK
733 - 942 USD
Klubbat pris
1 300 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Alfred William Finch
(Finland, 1854-1930)

Fotogenlampa, Iris, Finland omkring 1900.

Rödlera med sgraffito dekoration. Signerad i godset A.W.F. Iris Finland. Total höjd 44 cm. Bredd 27 cm.

Ställvis slitage och skador. Skärmringen defekt. Brännarrö och glaskupa senare. Ej funktionstestad.