Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
28
1091991

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
14 400 - 18 500 SEK
1 630 - 2 090 USD
Klubbat pris
1 000 EUR

Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, UTAN TITEL.

Sign. -89. Olja på duk 100x76 cm.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.