290
1105119

Gunnel Nyman

(Finland, 1909-1948)
Utropspris
800 - 1 000 EUR
9 180 - 11 500 SEK
837 - 1 050 USD
Klubbat pris
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Gunnel Nyman
(Finland, 1909-1948)

GUNNEL NYMAN, Bokhylla, tillverkare Huhdan Puusepänliike 1934.

Längd 200 cm. Djup 27 cm. Höjd 85 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Proveniens

Gunnel Nyman.

Finlands Konstflitföreningens utställning år 1934.

"Gunnel Nyman, Beauty Captured in Glass". Utgivare The Finnish Glass Museum, 2009. Sid. 26.