293
1101824

Florence Knoll

(USA, 1917-2019)
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
11 500 - 17 200 SEK
1 050 - 1 570 USD
Klubbat pris
800 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Florence Knoll
(USA, 1917-2019)

SOFFA, modell 575, 1950-tal.

Fast, stoppad klädsel, stoppning med knappar. Metallben. Längd 220 cm. Sitthöjd 39 cm. Total höjd 77cm.

Proveniens

Arkitekt Viljo Revell köpte soffan från Amerika på 1950-talet.