315
1095712

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Utropspris
600 - 800 EUR
6 260 - 8 350 SEK
679 - 905 USD
Klubbat pris
1 500 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

GOLVKANDELABER, smidesjärn, oy Taito ab, daterad 1926.

För nio ljus. Höjd 111 cm, bredd 84 cm.
Gåvogravyr på foten: "Heikki Klemetille 14.II.1926. Ylioppilaskunnan Laulajat" (Till Heikki Klemetti 14.II.1926 av Studentkårens sångare).

Åldersrelaterat slitage.

Heikki Klemetti (1876-1953), finländsk musiker, orkesterledare, musikkritiker, tonsättare och författare.
Studentkårens sångare, YL, är Finland äldsta finskspråkiga kör.

Formgivare