GOLVKANDELABER, smidesjärn, oy Taito ab, daterad 1926.
För nio ljus. Höjd 111 cm, bredd 84 cm.
Gåvogravyr på foten: "Heikki Klemetille 14.II.1926. Ylioppilaskunnan Laulajat" (Till Heikki Klemetti 14.II.1926 av Studentkårens sångare).
Åldersrelaterat slitage.
Heikki Klemetti (1876-1953), finländsk musiker, orkesterledare, musikkritiker, tonsättare och författare.
Studentkårens sångare, YL, är Finland äldsta finskspråkiga kör.