317
1105118

Margareta T. Nordman

(Finland, 1898-1981)
Utropspris
500 - 700 EUR
5 670 - 7 930 SEK
522 - 730 USD
Klubbat pris
300 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Margareta T. Nordman
(Finland, 1898-1981)

Brickbord, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1930-tal.

Målad massiv björk samt björkfaner. Löstagbar bricka med underliggande hylla. Metall trissor. Bär tillverkarens etikett. Längd 74 cm. Djup 43 cm. Höjd 58 cm.

Gummidäck saknas.

Tilläggslista

Ej Gunnel Nymans formgivning.

Proveniens

Gunnel Nyman.