349
1078016

Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
17 200 - 22 900 SEK
1 570 - 2 090 USD
Klubbat pris
3 200 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Olavi Hänninen
(Finland, 1920-1992)

SOFFGRUPP, 3 delar, "Bumerang", tillverkare HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.

Mahogny stomme, armstöd med tvinnad läder. Original kuddar och klädsel.
Soffa, längd 173 cm. Sitthöjd 39 cm. Total höjd 74 cm.
Fåtölj, bredd 70 cm. Sitthöjd 41 cm. Total höjd 74 cm.

Omfattande slitage och lackbortfall.