365
1105415

Stolar, ett par, Erkki Huttunens arkitektbyrå sent 1940-tal.

Utropspris
500 - 700 EUR
5 160 - 7 220 SEK
572 - 801 USD
Klubbat pris
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

"Skrivbordsstol". Lackad björk, löstagbar stoppad sits. Bredd 42 cm. Sitthöjd 45 cm. Total höjd 78 cm.

Proveniens

Stolarna har tillhört originalinredningen på Hotell Vaakuna i Helsingfors. Byggnaden är planerad av arkitekt Erkki Huttunen, 1947.