55
1093463

Per Stenius

(Finland, 1922-2014)
Utropspris
800 - 1 000 EUR
8 950 - 11 200 SEK
849 - 1 060 USD
Klubbat pris

Per Stenius
(Finland, 1922-2014)

"HARDWAR EVENING"

Sign. Olja på pannå, 61x50 cm.

Konstnär

Per Stenius, finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Fria konstskolan samt på resor till bland annat Sydeuropa och Indien. Stenius målningar är ofta abstrakta med drag av kubism. Motiven föreställer ofta gatuvyer med figurer och landskap, utförda i en nyanserat men dämpat spektrum.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?