Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
97
1105407

Georges Braque

(Frankrike, 1882-1963)
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
12 400 - 15 500 SEK
1 370 - 1 720 USD
Klubbat pris

Georges Braque
(Frankrike, 1882-1963)

"L'OISEAU DEVANT LA LUNE".

Sign. Litografi 84/97, bildstorlek 16.5 x 23.5 cm.

Proveniens

Galérie Pierre, Stockholm, Galerie Artek, Helsingfors. Privat samling.

"Hommage a Georges Braque" Artek 1966.

Vallier 133. Mourlot 57. Utställningskatalog "Hommage a Georges Braque" nr. 32, Artek.

Utförd 1958.

Konstnär

Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.