218
1112877

Elin Danielson-Gambogi

(Finland, 1861-1919)
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
67 600 - 90 200 SEK
6 260 - 8 350 USD
Klubbat pris
Elin Danielson-Gambogi
(Finland, 1861-1919)

ELIN DANIELSON-GAMBOGI, VY FRÅN ITALIEN.

Sign. Olja på duk, 28x39 cm.

Krackelyr. Vågig duk. Smärre nålhål.

Konstnär

Elin Danielson-Gambogi var en finlandssvensk bildkonstnär född i Norrmark, Finland. Hon studerade vid Finska konstsällskapets ritskola i Helsingfors, för Carl Eneas Sjöström, Hjalmar Munsterhjelm, i Adolf von Beckers privata konstskola samt i Paris vid Académie Colarossi och hos Auguste Rodin. Danielson-Gambogi var utbildad inom klassisk teckning, landskapsmåleri, perspektivlära och porslinsmåleri och hon var en tid verksam vid porslinsfabriken Arabia. Hon ingick i den så kallade Önningebykolonin där bland andra Victor Westerholm, Fredrik Ahlstedt, J.A.G Acke och Nina Ahlstedt ingick. Danielson-Gambogi var kontroversiell, hennes utmanande kvinnoporträtt väckte stor uppmärksamhet och visade kvinnor i det vardagliga livet, ibland lättklädda. Hennes måleri anknyter till den naturalistiska och nationalromantiskta traditionen i en ljus palett och hon har även avbildat medelhavsmotiv med drag av både impressionismen och det akademiska måleriet.