251
1086553

Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
56 400 - 78 900 SEK
5 270 - 7 380 USD
Klubbat pris
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

VICTOR WESTERHOLM, BOIS DE BOULOGNE

Olja på duk, signerad och daterad 1890, med dedikation till Signe Broman. 45,5x32,5 cm.

Proveniens

Arne Liljeros

Konstnär

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.