40
1079810

BORDSUR, silver, emalj och lapis lazuli, troligen Hermann Böhm, Wien, Österrike, 1800-talets senare hälft.

Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
28 200 - 33 800 SEK
2 610 - 3 130 USD
Klubbat pris
1 800 EUR

I form av femhörnigt torn med sidopaneler av lapis lazuli. Polykrom emaljdekor med kvinnofigurer och soldater. Höjd 39,5 cm.

Ställvis smärre emaljskador.