81
1057926

IKON, Ryssland tidigt 1900-tal.

Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
22 500 - 28 200 SEK
2 090 - 2 610 USD
Klubbat pris
4 600 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Mandylion-ikonen.
Ikon, tempera på pannå. Risa, förgyllt silver med emalj, okändmästare (СГ) Moskva 1908-1926.
Storlek 27x22 cm.