91
1095171

SOCKERSKRIN, silver, stämplad J.B, kontrollmästare Ivan Vonifatiyevich Yevstigneyev, Sankt Petersburg 1880.

Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
13 600 - 17 000 SEK
1 250 - 1 570 USD
Klubbat pris
1 700 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Förgylld invändigt, graverad dekor. Gångjärnsförsett lock med lås. Fyra kulfötter, tre hänklar.
Bredd 19 cm, höjd 13 cm exkl hänklarna. Vikt ca 1010 g. Nyckel finns.

Ena bakfoten något böjd.