Kan inte nå servern

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

CARL LARSSON, SANKT GÖRAN.

Sign. med bläck. Färglitografi (II état av III), 1896, utgiven av Föreningen för Grafisk Konst, upplagan 25 signerade exemplar. Bildstorlek 47,4 x 62,8 cm, bladstorlek 58,4 x 74 cm.

Gulnad, färgerna något bleknade, smärre defekter längs bladets kanter.

Proveniens

Konstauktion för pansarbåten 1912 (kat nr 260?).

Litteratur

Hjert & Hjert 113.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 988
E
U
R
33 227
S
E
K
3 152
USD
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (24 bud)
10
5 maj 2019 15:27
2 988 EUR
9
A
5 maj 2019 15:27
2 888 EUR
9
5 maj 2019 15:27
2 822 EUR
10
5 maj 2019 15:26
2 722 EUR
9
A
5 maj 2019 15:26
2 666 EUR
9
5 maj 2019 15:25
2 622 EUR
10
5 maj 2019 15:24
2 522 EUR
9
A
5 maj 2019 15:24
2 444 EUR
9
5 maj 2019 15:24
2 422 EUR
10
5 maj 2019 15:23
2 322 EUR
9
A
5 maj 2019 15:23
2 222 EUR
10
5 maj 2019 15:23
2 200 EUR
9
5 maj 2019 13:35
2 100 EUR
11
5 maj 2019 11:35
2 000 EUR
10
5 maj 2019 11:07
1 605 EUR
9
2 maj 2019 20:34
1 555 EUR
8
25 apr 2019 21:34
1 150 EUR
7
24 apr 2019 23:41
1 100 EUR
6
20 apr 2019 16:19
1 000 EUR
5
18 apr 2019 15:48
900 EUR
4
18 apr 2019 10:04
825 EUR
3
18 apr 2019 9:28
570 EUR
2
17 apr 2019 23:50
550 EUR
1
17 apr 2019 23:43
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation