1131591
Olli Lyytikäinen
(1949-1987)

OLLI LYYTIKÄINEN, "TRE PYRAMIDER OCH SFINXEN".

Sign. 1974. Akvarell 56 x 64 cm.

Ej examinerad ur ram.

Placering: Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors

"Olli Lyytikäinen, retrospektiv", Salo konstmuseum 2014.
"Olli Lyytikäinen", Nordiska Akvarellmuseet, 2014.
"Orientens lockelse", Tikanojas konsthem, Vasa. 2005, Salon taidemuseo 2005.
"Olli Lyytikäinen", Kiasma 2000.

Amos Andersons konstmuseum: Fyrfärgad dröm, bild på sidan 88.

Laura Pohjola
Laura Pohjola
Specialist modern och samtida konst, finländsk konst, fotografi
+358 (0)400 46 45 76

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
20 200
216 986
22 604
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Budhistorik (27 bud)
5 maj 15:18
20 200 EUR
5 maj 15:16
20 000 EUR
5 maj 15:16
20 000 EUR
5 maj 15:16
19 750 EUR
5 maj 15:16
19 550 EUR