ALVAR AALTO OCH HEIKKI HÄIVÄOJA, miniatyrskulptur, 1959.

Suomussalmi minnesmärke. Brons. Längd ca 77 cm. Basens mått 37,5X14 cm.

Smärre märken på basen.

Alvar Aalto: The Mark of the Hand / Harry Charrington and Vezio Nava. Rakennustieto Publishing Helsingfors. Sidorna 153 och 250.

Skulpturen är en miniatyr av krigsmonumentet som restes i Suomussalmi den 30 augusti 1959, till minnet av den tjugonde årsdagen av slaget vid Suomussalmi. Slaget beaktas som vändpunkten i vinterkriget, och gav den finska armén övertag i kriget. Monumentet är ritat av Alvar Aalto och skulpterat av Heikki Häiväoja. Häiväoja är en konstnär som under 1960-talet tillhörde konstnärsgruppen Maaliskuulaiset och blev känd för sina naturinspirerade bronsskulpturer.
Miniatyrskulpturerna blev inte signerade, stämplade eller numrerade.

Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977