Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.

Två delad. Björk samt björkfaner. Skjutdörrar i glas. Nertill draglådor och dubbla dörrar. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 149 cm. Djup 45 cm. Total höjd 114 cm.

Slitage och märken. Spår av tidigare bemålning. Slipa och senare lackad. Mässingsringar för hyllhållarna saknas. Benen avkortade.

Formgivare

Klubbat pris
2 400
27 192
2 504
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (29 bud)
5 maj 2019 15:07
2 400 EUR
5 maj 2019 15:07
2 300 EUR
5 maj 2019 15:06
2 200 EUR
5 maj 2019 15:05
2 100 EUR
5 maj 2019 15:05
2 050 EUR
5 maj 2019 15:04
2 000 EUR
5 maj 2019 15:04
1 950 EUR
5 maj 2019 15:04
1 800 EUR
5 maj 2019 15:04
1 750 EUR
5 maj 2019 15:01
1 700 EUR
3 maj 2019 19:20
1 650 EUR
3 maj 2019 19:20
1 600 EUR
3 maj 2019 19:20
1 550 EUR
3 maj 2019 19:20
1 500 EUR
1 maj 2019 23:45
1 450 EUR
28 apr 2019 4:41
1 400 EUR
28 apr 2019 4:41
1 400 EUR
28 apr 2019 4:40
1 350 EUR
28 apr 2019 4:40
1 300 EUR
25 apr 2019 18:27
1 250 EUR
23 apr 2019 21:36
1 200 EUR
23 apr 2019 21:36
1 200 EUR
23 apr 2019 21:36
1 150 EUR
23 apr 2019 21:36
1 100 EUR
19 apr 2019 8:05
1 050 EUR
19 apr 2019 8:05
1 000 EUR
19 apr 2019 8:05
1 000 EUR
19 apr 2019 3:12
820 EUR
17 apr 2019 20:43
800 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977