Arne Jones E1299

Mauri Almari

(Finland, 1907-1973)
Mauri Almari
(Finland, 1907-1973)

MAURI ALMARI, taklampa, modell 71020, Idman 1900-talets mitt.

För tre ljuspunkter. Polerad mässing och kupor i glas. Mässingsdekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 74 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Ett obetydligt nagg på insidan av en kupa. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Klubbat pris
400
4 216
458
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (6 bud)
5 maj 2019 17:22
400 EUR
5 maj 2019 17:19
300 EUR
5 maj 2019 12:45
250 EUR
3 maj 2019 7:23
150 EUR
28 apr 2019 20:54
105 EUR
27 apr 2019 10:19
50 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977