ÅKE WASASTJERNA, salongsmöblemang 11 delar, "Minister" för Asko Finland. Formgiven 1934.

Valnöt samt björk. Fast stoppad klädsel.
Soffa, längd 188 cm, höjd 78 cm.
Fåtöljer, ett par, bredd 70 cm, höjd 78 cm.
Soffbord, längd 94 cm, bredd 61 cm, höjd 67 cm.
Stolar, 6 st, bredd 45 cm, höjd 81 cm.
Radiobord, längd 79 cm, bredd 35 cm, höjd 75 cm.

Åldersrelaterat slitage och skador. Renoverad. Senare klädsel.

Möblemanget vann det andra priset i rittävlingen organiserad av Asko år 1934.

Asko – huonekaluja Lahdesta, Sari Kainulainen ja Päivi Vickholm, Lahden Kaupunginmuseo 2016. Sidorna 64-65.

Klubbat pris
700
7 784
739
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Budhistorik (2 bud)
24 apr 2019 8:15
700 EUR
24 apr 2019 8:15
500 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977