Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL,GOLVLAMPA, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt.

Vit metall med genombruten skärm. Skaftet med lindad rotting. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 149 cm. Skärmens diameter 25 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Anlöpningar. Intryckningsskada på skärmen.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 000
E
U
R
42 160
S
E
K
4 578
USD
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (24 bud)
3
5 maj 2019 18:15
4 000 EUR
9
5 maj 2019 18:14
3 900 EUR
3
A
5 maj 2019 18:14
3 800 EUR
9
5 maj 2019 18:14
3 800 EUR
3
A
5 maj 2019 17:28
3 700 EUR
8
5 maj 2019 17:28
3 600 EUR
3
5 maj 2019 16:15
3 400 EUR
8
5 maj 2019 15:59
3 300 EUR
3
A
5 maj 2019 15:59
3 200 EUR
8
5 maj 2019 15:59
3 100 EUR
3
A
5 maj 2019 15:46
3 000 EUR
7
5 maj 2019 15:46
2 900 EUR
3
A
5 maj 2019 15:46
2 800 EUR
7
5 maj 2019 15:46
2 700 EUR
3
5 maj 2019 15:18
2 600 EUR
5
A
5 maj 2019 15:18
2 500 EUR
5
25 apr 2019 18:28
2 200 EUR
6
A
25 apr 2019 18:28
2 100 EUR
6
23 apr 2019 23:41
2 000 EUR
5
23 apr 2019 21:41
1 800 EUR
4
18 apr 2019 20:50
1 500 EUR
3
18 apr 2019 10:20
1 200 EUR
2
18 apr 2019 7:02
1 000 EUR
1
17 apr 2019 23:46
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice