1145135
Tapio Wirkkala
(1915-1985)

TAPIO WIRKKALA, SKÅL, sterling silver, stämpelsignerad TW, Kultakeskus, Tavastehus 1973.

Hamrat silver. Stämplad "Handmade Finland". Diameter 27 cm, höjd 11 cm. Vikt 898 g.

Smärre slitage i botten.

Nan Jarjis
Nan Jarjis

Slutpris
700
7 446
789
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (8 bud)
13 jun 18:46
700 EUR
13 jun 18:46
685 EUR
13 jun 18:46
680 EUR
13 jun 18:46
660 EUR
4 jun 18:01
640 EUR