Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell K2-20, Idman 1950-tal.

Mässing samt innerkupa i opalglas. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 36 cm.

Något anlupen. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
754
E
U
R
7 947
S
E
K
863
USD
Utropspris
600 - 800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (16 bud)
5
A
13 jun 2019 16:50
754 EUR
7
13 jun 2019 16:50
734 EUR
5
A
13 jun 2019 16:49
711 EUR
7
13 jun 2019 16:49
691 EUR
5
A
13 jun 2019 16:48
668 EUR
7
13 jun 2019 16:48
648 EUR
5
A
13 jun 2019 16:47
620 EUR
6
13 jun 2019 16:47
600 EUR
5
11 jun 2019 18:04
530 EUR
4
8 jun 2019 7:03
510 EUR
3
A
8 jun 2019 7:03
501 EUR
3
A
8 jun 2019 7:03
490 EUR
4
8 jun 2019 7:03
470 EUR
3
3 jun 2019 5:27
450 EUR
2
2 jun 2019 13:29
200 EUR
1
1 jun 2019 8:22
50 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice