1146699
Bertel Gardberg
(1916-2007)

BERTEL GARDBERG, BESTICKUPPSÄTTNING, 50 delar, "Triennale". Formgiven 1956-57. Tillverkare Fiskars.

Rostfritt stål och ädelträ.
12 matskedar
12 dessertskedar
12 knivar
12 gafflar
2 smörknivar.
I originalaskar.

Smärre slitage. Enstaka smärre skador.

Guldmedalj på Milanotriennalen år 1957.

Övrigt

Nan Jarjis
Nan Jarjis

Slutpris
460
4 893
518
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (6 bud)
13 jun 16:14
460 EUR
13 jun 16:10
440 EUR
13 jun 14:51
420 EUR
13 jun 10:18
400 EUR
4 jun 21:59
270 EUR