1146785
Tapio Wirkkala
(1915-1985)

TAPIO WIRKKALA, stolar, 6 st, "Nikke", Asko 1950-tal.

Formpressad sits, forkromade ben. Bär tillverkarens stämplar. Stapelbara. Bredd 44 cm. Total höjd 80 cm.

Åldersrelaterat slitage och repor.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - H5
Övrigt

formgiven 1958.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
920
9 786
1 037
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Budhistorik (11 bud)
13 jun 16:03
920 EUR
13 jun 16:03
900 EUR
13 jun 16:02
880 EUR
13 jun 16:02
860 EUR
13 jun 16:02
840 EUR