Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(Finland, 1911-1995)

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtöljer, ett par, "Lehti", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.

Fast stoppad tygklädsel med knappar, metallben. Bredd ca 60 cm, sitthöjd ca 39 cm, totalhöjd 77 cm.

Åldersrelaterat slitage.

"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius.

Klubbat pris
1 280
14 605
1 331
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Budhistorik (25 bud)
13 jun 2019 16:38
1 280 EUR
13 jun 2019 16:35
1 230 EUR
13 jun 2019 16:35
1 211 EUR
13 jun 2019 16:32
1 175 EUR
13 jun 2019 16:32
1 125 EUR
13 jun 2019 16:29
1 060 EUR
13 jun 2019 16:29
1 010 EUR
13 jun 2019 16:26
960 EUR
13 jun 2019 16:26
940 EUR
13 jun 2019 16:26
920 EUR
13 jun 2019 16:20
900 EUR
13 jun 2019 16:20
880 EUR
13 jun 2019 16:20
860 EUR
13 jun 2019 16:20
840 EUR
13 jun 2019 16:20
820 EUR
13 jun 2019 16:20
800 EUR
13 jun 2019 16:16
780 EUR
13 jun 2019 16:15
760 EUR
13 jun 2019 10:23
740 EUR
13 jun 2019 10:23
720 EUR
13 jun 2019 10:23
700 EUR
12 jun 2019 21:52
600 EUR
12 jun 2019 21:41
450 EUR
10 jun 2019 22:08
340 EUR
2 jun 2019 18:08
320 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977