1146788
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(1911-1995)

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtöljer, ett par, "Lehti", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.

Fast stoppad tygklädsel med knappar, metallben. Bredd ca 60 cm, sitthöjd ca 39 cm, totalhöjd 77 cm.

Åldersrelaterat slitage.

"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
1 280
13 615
1 442
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Budhistorik (25 bud)
13 jun 16:38
1 280 EUR
13 jun 16:35
1 230 EUR
13 jun 16:35
1 211 EUR
13 jun 16:32
1 175 EUR
13 jun 16:32
1 125 EUR