Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, miniatyr kaffeservis, 3 delar, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1933-44.

Sterling silver, svenska importstämplar, handtag av elfenben. Kannans höjd 13 cm, sockerskålens diameter 7 cm, gräddsnäcka 9,5 x 6 cm. Vikt totalt ca 368 g.

Smärre slitage.

Modellen formgiven av Georg Jensen år 1904-05

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
1 150
13 030
1 200
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (10 bud)
9 jun 2019 20:30
1 150 EUR
9 jun 2019 20:29
1 100 EUR
9 jun 2019 20:29
1 100 EUR
9 jun 2019 20:29
1 050 EUR
9 jun 2019 20:29
1 000 EUR
8 jun 2019 14:13
921 EUR
8 jun 2019 14:13
901 EUR
3 jun 2019 21:24
900 EUR
1 jun 2019 6:14
800 EUR
1 jun 2019 4:43
30 EUR