1149250
Georg Jensen
(1866-1935)

GEORG JENSEN, miniatyr kaffeservis, 3 delar, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1933-44.

Sterling silver, svenska importstämplar, handtag av elfenben. Kannans höjd 13 cm, sockerskålens diameter 7 cm, gräddsnäcka 9,5 x 6 cm. Vikt totalt ca 368 g.

Smärre slitage.

Övrigt

Modellen formgiven av Georg Jensen år 1904-05

Slutpris
1 150
12 135
1 296
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (10 bud)
9 jun 20:30
1 150 EUR
9 jun 20:29
1 100 EUR
9 jun 20:29
1 100 EUR
9 jun 20:29
1 050 EUR
9 jun 20:29
1 000 EUR