Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.

Mässingsstomme, fem ljuspunkter, kuporna opalglas, lövformade dekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 67 cm. Total diameter (inkl. löv ca 75 cm).

Åldersrelaterat slitage. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Klubbat pris
2 300
24 242
2 632
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (9 bud)
8
13 jun 2019 17:24
2 300 EUR
13 jun 2019 17:22
2 200 EUR
13 jun 2019 14:23
1 800 EUR
13 jun 2019 10:28
1 500 EUR
7 jun 2019 21:01
1 300 EUR
6 jun 2019 12:17
1 200 EUR
4 jun 2019 22:03
1 000 EUR
2 jun 2019 13:32
900 EUR
2 jun 2019 1:01
50 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977