1154846
Lisa Johansson-Pape
(1907-1989)

LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, "Onion", Stockmann Orno 1950-tal.

Ljusblå glaskupa. Bär tillverkarens stämpel. Kupans höjd 35 cm. Diameter 20 cm. Total höjd 97 cm.

Åldersrelaterat slitage. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Övrigt

Lisa Johansson-Pape erhöll guldmedalj för denna modell på Milanotriennalen år 1954.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
270
2 872
304
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (4 bud)
13 jun 12:15
270 EUR
7 jun 15:20
250 EUR
2 jun 17:46
100 EUR
1 jun 6:13
50 EUR