1156719
Paavo Tynell
(1890-1973)

PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ett par, modell 9414, Taito 1900-talets mitt.

Polerad mässingsarm samt tygskärm. Justerbar. Bär tillverkarens stämpel. Längd ca 70 cm. Skärmens diameter 22 cm.

Sedvanligt slitage. Senare skärmar. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
2 700
28 719
3 042
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (28 bud)
9
13 jun 17:53
2 700 EUR
13 jun 17:52
2 600 EUR
9
13 jun 17:52
2 500 EUR
13 jun 17:52
2 500 EUR
9
13 jun 17:51
2 400 EUR