Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, vägglampor ett par, Idman 1900-talets mitt.

Polerad mässing med kupor i bärnstenstonat omfångsglas. Total höjd 24 cm. Kupans diameter 11 cm.

Åldersrelaterat slitage. Spår av målfärg. Kuporna med tillverkningsrelaterade märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Klubbat pris
1 000
10 540
1 144
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (13 bud)
13 jun 2019 16:27
1 000 EUR
13 jun 2019 16:27
1 000 EUR
13 jun 2019 16:27
970 EUR
13 jun 2019 16:27
950 EUR
13 jun 2019 14:57
930 EUR
13 jun 2019 14:57
910 EUR
13 jun 2019 12:51
850 EUR
13 jun 2019 12:51
830 EUR
13 jun 2019 11:15
800 EUR
12 jun 2019 18:19
650 EUR
12 jun 2019 16:18
230 EUR
10 jun 2019 15:03
160 EUR
6 jun 2019 22:53
150 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977