1157912
Alvar Aalto
(1898-1976)

ALVAR AALTO, taklampa, modell AE-7055, Itsu 1960-tal.

Målad metall. Bär tillverkarens stämpel. Längd 60 cm. Bredd 30 cm. Höjd 23 cm.

Ytslitage. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Proveniens

Tekniska högskolan, Otnäs / Aalto Universitet.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
3 200
34 037
3 606
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (17 bud)
13 jun 17:49
3 200 EUR
13 jun 17:49
3 100 EUR
13 jun 17:47
3 000 EUR
13 jun 17:42
2 900 EUR
13 jun 17:42
2 850 EUR