1157917
Gunilla Jung
(1905-1939)

GUNILLA JUNG, taklampa, modell 1035, Stockmann Orno 1930-tal.

Målad metall samt opalglaskupa. Dekorationsskruv i nickel. Diameter 44 cm. Höjd 16 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

ORNO – Valaisinmuotoilua; Leena Karttunen & Juri Mykkänen & Hannele Nyman. Sidan 46.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
600 - 800 EUR