Arne Jones E1299

Mauri Almari

(Finland, 1907-1973)
Mauri Almari
(Finland, 1907-1973)

MAURI ALMARI, golvlampa, modell 62046, Idman 1900-talets mitt.

Polerad mässing, kupor i opalglas. Höjd 153 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Senare glaskupor. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Klubbat pris
1 500
15 810
1 717
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (4 bud)
13 jun 2019 14:57
1 500 EUR
7 jun 2019 21:01
1 300 EUR
4 jun 2019 20:33
1 200 EUR
4 jun 2019 18:48
500 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977