Voitto Haapalainen

(Finland)
Voitto Haapalainen
(Finland)

VOITTO HAAPALAINEN, soffbord, "Prisma" för Tehokaluste Oy 1972.

Mahogny fanerad skiva på metallfot. Diameter 74 cm. Höjd 42 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Proveniens

Soffbordet har tillhört originalinredningen på Hotell Hesperia i Helsingfors. Byggnaden är ritad av arkitekt Pauli Lehtinen år 1972.

Klubbat pris
410
4 678
426
Utropspris
400 - 500 EUR
Budhistorik (13 bud)
13 jun 2019 17:03
410 EUR
13 jun 2019 17:03
390 EUR
13 jun 2019 15:50
370 EUR
13 jun 2019 15:50
350 EUR
13 jun 2019 15:50
320 EUR
13 jun 2019 15:50
300 EUR
13 jun 2019 14:55
260 EUR
12 jun 2019 22:00
240 EUR
12 jun 2019 22:00
240 EUR
12 jun 2019 21:49
220 EUR
11 jun 2019 14:06
200 EUR
4 jun 2019 17:52
85 EUR
1 jun 2019 8:09
50 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977