1159369
Voitto Haapalainen

VOITTO HAAPALAINEN, soffbord, "Prisma" för Tehokaluste Oy 1972.

Mahogny fanerad skiva på metallfot. Diameter 74 cm. Höjd 42 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I2
Proveniens

Soffbordet har tillhört originalinredningen på Hotell Hesperia i Helsingfors. Byggnaden är ritad av arkitekt Pauli Lehtinen år 1972.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
410
4 306
462
Utropspris
400 - 500 EUR
Budhistorik (13 bud)
13 jun 17:03
410 EUR
13 jun 17:03
390 EUR
13 jun 15:50
370 EUR
13 jun 15:50
350 EUR
13 jun 15:50
320 EUR