Kan inte nå servern

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st, La Permanente Mobili Cantù, Italien.

Stomme i trä med läderklädsel. Bredd 48 cm. Sitthöjd 47 cm. Total höjd 91 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Torrsprickor undertill på lädret.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 270
E
U
R
14 313
S
E
K
1 325
USD
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
6
A
13 jun 2019 17:30
1 270 EUR
7
13 jun 2019 17:30
1 220 EUR
6
A
13 jun 2019 17:30
1 170 EUR
7
13 jun 2019 17:30
1 120 EUR
6
A
13 jun 2019 17:29
1 070 EUR
7
13 jun 2019 17:29
1 020 EUR
6
A
13 jun 2019 17:29
940 EUR
7
13 jun 2019 17:29
920 EUR
6
A
13 jun 2019 17:29
900 EUR
7
13 jun 2019 17:29
880 EUR
6
A
13 jun 2019 17:29
840 EUR
7
13 jun 2019 17:29
820 EUR
6
A
13 jun 2019 17:29
740 EUR
7
13 jun 2019 17:29
720 EUR
6
A
13 jun 2019 17:28
700 EUR
7
13 jun 2019 17:28
680 EUR
6
A
13 jun 2019 17:28
640 EUR
7
13 jun 2019 17:28
620 EUR
6
A
13 jun 2019 17:28
560 EUR
7
13 jun 2019 17:28
540 EUR
6
A
13 jun 2019 17:28
520 EUR
7
13 jun 2019 17:28
500 EUR
6
13 jun 2019 1:41
470 EUR
5
A
13 jun 2019 1:41
450 EUR
5
12 jun 2019 14:28
380 EUR
4
9 jun 2019 14:52
360 EUR
3
A
9 jun 2019 14:52
350 EUR
3
7 jun 2019 0:58
320 EUR
1
A
3 jun 2019 12:53
300 EUR
2
3 jun 2019 12:53
300 EUR
1
1 jun 2019 17:44
200 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice