Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.

Mässing samt opalglaskupa. Total höjd 156 cm. Diameter 29 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Proveniens

Imatra Statshotell.

Formgivare

Klubbat pris
4 800
50 592
5 493
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Budhistorik (9 bud)
13 jun 2019 18:05
4 800 EUR
13 jun 2019 18:04
4 600 EUR
13 jun 2019 18:03
4 400 EUR
13 jun 2019 17:12
4 200 EUR
13 jun 2019 14:22
3 400 EUR
9 jun 2019 12:40
2 500 EUR
4 jun 2019 22:44
1 500 EUR
4 jun 2019 20:35
1 000 EUR
1 jun 2019 8:27
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977