1159998
Birger Kaipiainen
(1915-1988)

BIRGER KAIPIAINEN, fat, signerad Kaipiainen. 1940-tal.

Romans. 36x35 cm.

Tillverkningsdefekter.

Detta dekorationsfat har varit utställt på Helsingfors Konstindustriutställningen år 1948.

Ornamo Finsk Konstindustri13. årsbok 1949. Sidan 54 bild 5.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
2 000
21 273
2 253
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (3 bud)
7 jun 16:19
2 000 EUR
2 jun 16:49
1 200 EUR
2 jun 1:17
1 000 EUR