1160817
Paavo Tynell
(1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.

Stomme i polerad mässing. Kupa i opalglas. Perforerad skiva med blomdekor. Diameter 58 cm. Total höjd 24 cm.

Åldersrelaterat slitage. Nagg på glaset. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
1 650
17 551
1 859
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Budhistorik (4 bud)
12 jun 16:14
1 650 EUR
4 jun 13:09
1 600 EUR
2 jun 13:37
150 EUR
1 jun 14:30
100 EUR