Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.

Vit lamellskärm och mässingsfötter. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 49 cm. Diameter 13 cm.

Smärre Intryckningsskador. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 300
E
U
R
34 782
S
E
K
3 777
USD
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
10
13 jun 2019 18:37
3 300 EUR
7
A
13 jun 2019 18:37
3 200 EUR
7
13 jun 2019 18:37
3 100 EUR
10
A
13 jun 2019 18:35
3 000 EUR
11
13 jun 2019 18:35
3 000 EUR
10
13 jun 2019 18:33
2 900 EUR
9
A
13 jun 2019 17:01
2 800 EUR
7
13 jun 2019 17:01
2 800 EUR
9
13 jun 2019 16:57
2 600 EUR
6
13 jun 2019 16:52
2 500 EUR
9
A
13 jun 2019 16:52
2 400 EUR
6
13 jun 2019 16:52
2 400 EUR
9
A
13 jun 2019 16:52
2 300 EUR
6
13 jun 2019 16:52
2 200 EUR
9
A
13 jun 2019 16:51
2 100 EUR
6
13 jun 2019 16:51
2 000 EUR
9
A
13 jun 2019 16:50
1 950 EUR
6
13 jun 2019 16:50
1 900 EUR
9
A
13 jun 2019 16:50
1 850 EUR
6
13 jun 2019 16:50
1 800 EUR
9
13 jun 2019 16:47
1 750 EUR
8
A
13 jun 2019 16:47
1 700 EUR
8
13 jun 2019 16:21
1 600 EUR
6
12 jun 2019 20:53
1 550 EUR
7
12 jun 2019 19:39
1 500 EUR
6
11 jun 2019 23:00
1 300 EUR
5
11 jun 2019 12:00
1 100 EUR
4
4 jun 2019 22:46
1 000 EUR
3
3 jun 2019 8:25
820 EUR
2
1 jun 2019 20:41
750 EUR
1
1 jun 2019 8:28
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice