Kan inte nå servern

Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, SKÅLAR, ett par, silver, Köpenhamn, Danmark 1920.

Saltkar med hamrad yra, hänkel och fot med dekor av blommor. Stämplad Georg Jensen 1920, modellnummer 235, GABF under krona samt med svenska importstämplar.
Längd 9,5 cm. Vikt 178 g.

Smärre slitage.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
840
E
U
R
9 467
S
E
K
877
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (29 bud)
6
A
13 jun 2019 19:04
840 EUR
7
13 jun 2019 19:04
820 EUR
6
13 jun 2019 19:04
800 EUR
7
13 jun 2019 19:04
800 EUR
6
A
13 jun 2019 19:03
770 EUR
7
13 jun 2019 19:03
750 EUR
6
A
13 jun 2019 19:03
720 EUR
7
13 jun 2019 19:03
700 EUR
6
A
13 jun 2019 19:03
660 EUR
7
13 jun 2019 19:03
640 EUR
6
13 jun 2019 19:03
620 EUR
7
A
13 jun 2019 19:03
600 EUR
7
13 jun 2019 19:03
520 EUR
5
A
13 jun 2019 18:52
500 EUR
6
13 jun 2019 18:52
480 EUR
5
13 jun 2019 18:33
440 EUR
4
12 jun 2019 16:50
420 EUR
3
A
12 jun 2019 16:50
410 EUR
3
A
12 jun 2019 16:49
400 EUR
4
12 jun 2019 16:49
380 EUR
3
A
12 jun 2019 16:48
360 EUR
4
12 jun 2019 16:48
340 EUR
3
9 jun 2019 22:21
320 EUR
2
A
9 jun 2019 22:21
300 EUR
2
7 jun 2019 17:38
270 EUR
1
A
7 jun 2019 17:38
250 EUR
1
A
7 jun 2019 17:38
240 EUR
2
7 jun 2019 17:38
220 EUR
1
1 jun 2019 1:15
200 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice