1161836
Georg Jensen
(1866-1935)

GEORG JENSEN, SKÅLAR, ett par, silver, Köpenhamn, Danmark 1920.

Saltkar med hamrad yra, hänkel och fot med dekor av blommor. Stämplad Georg Jensen 1920, modellnummer 235, GABF under krona samt med svenska importstämplar.
Längd 9,5 cm. Vikt 178 g.

Smärre slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis

Slutpris
840
8 935
946
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (29 bud)
13 jun 19:04
840 EUR
13 jun 19:04
820 EUR
13 jun 19:04
800 EUR
13 jun 19:04
800 EUR
13 jun 19:03
770 EUR