Helsinki Design Sale F197

Auktion: 31 maj - 13 juni, online.
Läs mer om auktionen här >

120 föremål
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsskål, stengods, signerat Kaipiainen.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT, Arabia.
Klubbat pris
580 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
FÅTÖLJER ETT PAR, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skål, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KAJ FRANCK,  karaff, signerad Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 660 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VAS, keramik, Arabia 1900-1917  Finland.
Klubbat pris
580 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RUT BRYK, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -89.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
VAS, keramik, "Fennia", Arabia 1900-1917  Finland.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
STUDIO 65, SOFFA för Gufram, Italien 1986.
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Klubbat pris
1 355 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
5 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Klubbat pris
1 387 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BRITA HEILIMO, vas, stengods signerad Arabia BH.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
YKI NUMMI, golvlampor, ett par, modell 30-008, Orno 1960-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell K2-20, Idman 1950-tal.
Klubbat pris
754 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito/Idman 1900-talet mitt.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PABLO PICASSO, keramiktavla, a tergo numerad 456/500 Madoura. Frankrike 1966.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, modell 9627, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampor ett par, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BORDSLAMPOR, 2 st, modell EV 60, Itsu 1950-tal.
Klubbat pris
490 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
KIM SIMONSSON, serveringsfat, porslin, signerad KIM 2013.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 600 - 2 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell AE-7055, Itsu 1960-tal.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell A 1982, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, "Bikupa" A331, Valaisinpaja.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KIM SIMONSSON, skulptur, porslin, signerad KIM, numrerad 11/30.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, ett par, modell AE-9447-2, Itsu 1960-tal.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KIM SIMONSSON, skulptur, signerad KIM, numrerad 30/30.
Klubbat pris
1 505 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, stolar, 6 st, "Nikke", Asko 1950-tal.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, soffa, "Ateljee", Haimi/Avarte 1900-talets slut.
Klubbat pris
660 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, fat, signerad Kaipiainen. 1940-tal.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, "Isberg", signerad Tapio Wirkkala 3825.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris
4 750 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SOFFA, "Anja", Oy Paul Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
6 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, askopp, Valaistustyö.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK, fat, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, X-BEN BORD för Keravan Puuteollisuus, 1940-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR