Kan inte nå servern

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

ALVAR AALTO, fåtöljer, ett par, modell 48, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1950-tal.

Stommen lackad björk, fast stoppad klädsel, armlän med tvinnad läder. Bredd 70 cm, sitthöjd ca 38 cm. Total höjd 80 cm.

Senare klädsel. Defekter. Åldersrelaterat slitage.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
12 600
E
U
R
140 112
S
E
K
13 193
USD
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (46 bud)
2
A
27 okt 2019 16:56
12 600 EUR
7
27 okt 2019 16:56
12 400 EUR
2
27 okt 2019 16:54
12 200 EUR
5
27 okt 2019 16:54
12 000 EUR
2
A
27 okt 2019 16:54
11 200 EUR
5
27 okt 2019 16:54
11 000 EUR
2
A
27 okt 2019 16:54
10 200 EUR
5
27 okt 2019 16:54
10 000 EUR
2
27 okt 2019 16:53
9 200 EUR
5
A
27 okt 2019 16:53
9 000 EUR
5
27 okt 2019 16:53
8 400 EUR
6
27 okt 2019 16:53
8 200 EUR
5
27 okt 2019 16:53
8 000 EUR
7
27 okt 2019 16:52
7 800 EUR
6
27 okt 2019 16:52
7 600 EUR
5
A
27 okt 2019 16:52
7 500 EUR
5
27 okt 2019 16:27
7 400 EUR
2
A
27 okt 2019 16:26
7 200 EUR
5
27 okt 2019 16:26
7 000 EUR
2
A
27 okt 2019 16:26
6 700 EUR
5
27 okt 2019 16:26
6 500 EUR
2
A
27 okt 2019 16:26
6 200 EUR
5
27 okt 2019 16:26
6 000 EUR
2
27 okt 2019 16:23
5 700 EUR
5
A
27 okt 2019 16:22
5 500 EUR
5
27 okt 2019 16:03
5 200 EUR
2
A
27 okt 2019 16:03
5 000 EUR
5
27 okt 2019 16:03
5 000 EUR
2
26 okt 2019 18:52
4 700 EUR
4
A
26 okt 2019 18:52
4 500 EUR
4
25 okt 2019 16:15
3 600 EUR
3
A
25 okt 2019 16:15
3 500 EUR
3
22 okt 2019 23:18
3 300 EUR
1
A
22 okt 2019 23:18
3 200 EUR
1
22 okt 2019 16:00
3 100 EUR
2
A
22 okt 2019 15:59
3 000 EUR
1
22 okt 2019 15:59
3 000 EUR
2
A
22 okt 2019 15:59
2 900 EUR
1
22 okt 2019 15:59
2 800 EUR
2
A
22 okt 2019 15:58
2 600 EUR
1
22 okt 2019 15:58
2 500 EUR
2
A
22 okt 2019 15:58
2 400 EUR
1
22 okt 2019 15:58
2 300 EUR
2
13 okt 2019 20:15
2 100 EUR
1
A
13 okt 2019 20:15
2 000 EUR
1
11 okt 2019 21:12
1 600 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice