OLAVI HÄNNINEN, soffa, "Bumerang", tillverkare HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.
Mahogny stomme, lösa plymåer. Bär tilverkarens stämpel.
Längd 175 cm. Sitthöjd 42 cm. Total höjd 76 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare plyåer och klädsel.